| Podsumowanie Europejskiego Dnia Języków Obcych |
|
|
Europejski Dzień Języków w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole przez kilka dni. Uczyliśmy się różnych języków. Uczniowie świetnie się przy tym bawili, poznawali fakty o różnorodności językowej Europy, brali udział w quizie językowym na Teams'ach, ćwiczyli wymowę, usiłowali powtarzać nowe dźwięki, zgadywali, jaki to może być język i wiele się przy tym nauczyli. A oto zwycięzcy konkursów:
I miejsce: Adrian Kozioł II TCp, (Niemcy) Kategoria: Prezentacja multimedialna dotyczącą ciekawostek o jednym wybranym kraju europejskim: II miejsce ex aequo: Patrycja Kruk II TBp (Szwajcaria) i Martyna Pietras kl. I TAp. (Chorwacja) III miejsce: Daria Dulik, kl. II TA. (Główne atrakcje w Niemczech) Kategoria: Quiz o językach europejskich: I miejsce: Justyna Stan, kl. 4TC
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wspaniałych prac!
Na lekcjach języka niemieckiego uczyliśmy się też wybranych
zwrotów w różnych językach europejskich. Wybrane przez uczniów klas
pierwszych i drugich ulubione zwroty możecie zobaczyć na ścianach
korytarzy naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wzbudzą one zainteresowanie
pozostałych uczniów i pozostaną w naszej pamięci na długo.
Cieszymy się już na dobrą zabawę za rok! Największe trudności, jeśli chodzi o wymowę sprawiały języki: estoński, norweski, grecki i węgierski. Z francuskim okazało się, że nie było tak źle – wielu z nas zna pojedyncze słówka z filmów i piosenek, chociaż wymowa była również trudna. Dowiedzieliśmy się też, jakie rodziny językowe obecnie można wyróżnić w Europie i które języki dominowały tu w różnych okresach historycznych. Większość języków w Europie jest ze sobą spokrewniona, języki germańskie, słowiańskie, romańskie itd. wywodzą się od języka praindoeuropejskiego. Natomiast języki: węgierski, fiński estoński to języki nieindoeuropejskie. Może dlatego wyrażenia, słowa w tych językach wydawały się nam tak egzotyczne i trudne do nauczenia?
EK
|
| « poprzedni artykuł | następny artykuł » |
|---|

