Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu

Zawsze chciałem być „ budowlańcem”

- wywiad z absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu, obecnie właścicielem firmy REXI, mgr inż. Piotrem Chmurą, przeprowadziły uczennice klasy I TA –Aleksandra Popiołek i Łucja Pietrzycka

Aleksandra i Łucja: Czy zechciałby Pan opowiedzieć nam o sobie kilka słów ?

Piotr Chmura: Jestem absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu, czyli szkoły, której jesteście uczennicami. Od 2009 roku zostałem właścicielem firmy REXI, która wykonuje prace w zakresie architektury, urbanistyki, konstrukcji i technologii oraz projektowania wnętrz mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

Ola i Łucja: Jest Pan absolwentem technikum budowlanego jak to się stało , że właśnie tę szkołę Pan wybrał ?

Piotr Chmura: Wybrałem tę szkołę , muszę przyznać, nie do końca świadomie. Na początku, jak każdy młody człowiek, miałem wątpliwości, co do dokonanego wyboru. Jednak już po pierwszym półroczu odkryłem, iż zawsze chciałem być „ budowlańcem”. Pochłonęło mnie zgłębianie wiedzy z przedmiotów zawodowych i matematyki. Zobaczyłem, że mam też do ich nauki predyspozycje.

Ola i Łucja: Jak wspomina Pan pięć lat spędzonych w technikum budowlanym ?

Piotr Chmura: Lata spędzone w mieleckiej „budowlance” to jeden z najlepszych okresów mojego życia. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli zmienił mi się tok myślenia na stricte budowlany, do dziś mam wrażenie, że zmienili mój mózg w „ cegłówkę” ( śmiech)

Ola i Łucja: Jakie były Pańskie ulubione przedmioty ?

Piotr Chmura: To były przedmioty zawodowe: konstrukcje budowlane, technologia budownictwa, jak już wspominałem wcześniej, ale na początku zgłębiania wiedzy, myślałem, że będę miał z nich jedynki. Musiałem nauczyć się różnych schematów, oznaczeń materiałów budowlanych itp. Wtedy odkryłem, ze da się wszystko zrozumieć, a nawet bardzo polubić.

Ola i Łucja: Czy były lekcje za którymi Pan nie przepadał ?

Piotr Chmura: Na pewno nie lubiłem przedmiotów humanistycznych, ponieważ nie interesowała mnie ta dziedzina wiedzy, ale uważam, że są one potrzebne. Jako pasjonat budownictwa, większość czasu przeznaczałem na naukę przedmiotów zawodowych i ścisłych.

Ola i Łucja: Po skończeniu szkoły średniej jaki kierunek studiów Pan wybrał ?

Piotr Chmura: Kiedy ukończyłem pięcioletnie technikum budowlane i zdałem egzamin maturalny, wybrałem studia na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska, specjalność konstrukcje budowlane na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Ola i Łucja: Dziś jest Pan znanym w całym mieście biznesmenem, właścicielem firmy REXI , jak doszło do jej założenia ?

Piotr Chmura: Skończywszy studia, uzyskałem tytuł magistra inżyniera. Zdobywałem doświadczenie w różnych pracowniach projektowych, pracowałem na wielu budowach. Pełniłem obowiązki majstra, następnie zostałem kierownikiem robót. W ciągu kilku lat poznałem cały proces inwestycyjny. W końcu postanowiłem sam realizować projekty. Okazało się, że taka praca wymaga bardzo dużego zaangażowania i potrzebny jest zespół pracowników. Podjąłem decyzję o założeniu własnej firmy. Zatrudniając pracowników, zwracałem uwagę, aby wykonywany zawód był dla nich pasją tak jak dla mnie. Aktualnie w mojej firmie tacy właśnie ludzie pracują.

Ola i Łucja: Dlaczego pańska firma nosi nazwę REXI?

Piotr Chmura: Nazwa wywodzi się z języka łacińskiego rexi, rectum – znaczy rządzić, kierować, panować

Ola i Łucja: Jakie predyspozycje zawodowe konieczne są w świecie biznesu ?

Piotr Chmura: Prowadzenie własnej firmy wymaga przede wszystkim fachowości i cierpliwości

Ola i Łucja: Jaka jest Pana recepta na sukces ?

Piotr Chmura: Sukces wymaga uporu w dążeniu do niego.

Ola i Łucja: Jakich rad udzieliłby Pan uczniom ZSB, którzy pragnęliby osiągnąć sukces?

Piotr Chmura: Musicie być najlepsi w swojej dziedzinie, poprzez wytrwałą naukę i zdobywanie doświadczenia w wybranej branży, a także uparcie dążyć do wybranego celu.

Ola i Łucja: Czy współpracuje Pan ze swoimi kolegami „ ze szkolnej ławy” ZSB?

Piotr Chmura: Wielu moich kolegów z mieleckiej „ budowlanki” współpracuje ze mną, często nasze drogi się przeplatają przy realizacji różnych projektów.

Ola i Łucja: Czy nie żałuje Pan wyboru technikum budowlanego w mieleckim ZSB ?

Piotr Chmura: Uważam , że to była najlepsza i najważniejsza decyzja na etapie lat szkolnych, jestem dumnym absolwentem tej znakomitej szkoły.

Ola i Łucja: Czy zechciałby Pan na koniec zdradzić kilka tajników z życia prywatnego , np. pańskie hobby, sposób relaksu ,ulubiona muzyka ?

Piotr Chmura: Większość mojego czasu pochłania praca w firmie i oddanie budownictwu. Nie mogę stwierdzić, że mam hobby, ale są rzeczy, które lubię robić w wolnych chwilach. Słucham muzyki łemkowskiej, uwielbiam zwiedzać wschodnie części Polski i Europy. Często podróżuję na Ukrainę. Lubię jeździć razem z żoną terenowym samochodem.

Ola i Łucja: Bardzo dziękujemy Panu za poświęcony czas i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.